تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تاریخ اختلاف قرائات

  در زمان خلافت عثمان، یکی از اصحاب پیامبر اکرم به نام حذیفه وقتی از جنگ ارمنستان بر می گشت متوجه شد در هر شهر و دیاری یک قرائت متفاوت از سایر مناطق وجود دارد. وقتی به مدینه رسید از عثمان خواست تا جلوی گسترش قرائت های گوناگون را بگیرد. عثمان لجنه ای ترتیب داد و دست به توحید مصاحف زد. وی پنج مصحف را به همراه پنج قاری به مناطق مختلف بلاد اسلامی فرستاد و دستور داد تنها از این قرائت ها می توان استفاده نمود.

  کار عثمان تا حدودی جلوی گسترش قرائت های گوناگون را گرفت ولی به دلیل عدم اعراب و کامل نبودن رسم الخط آن زمان باز هم قرائت های گوناگونی در طول تاریخ به وجود آمد. در قرن چهارم فردی به نام ابن مجاهد اعلام کرد تنها هفت قرائت معتبر هستند. تصمیم ابن مجاهد مورد اقبال مسلمانان قرار گرفت و بقیه قرائت ها به مرور زمان فراموش شدند.

  با گذشت زمان و ارتباط مسلمانان بایکدیگر در قرن یازدهم دو قرائت رواج بیشتری در بین مسلمانان جهان پیدا کرد. قرائت ورش از نافع در مغرب و قرائت حفص از عاصم در بقیه بلاد اسلامی به عنوان متن مورد اتفاق مسلمانان استفاده شد و تا امروز تنها همین دو قرائت باقی مانده است.

   

  کلید واژه: اختلاف قرائات قرآن کریم داستان اختلاف قرائات تحریف قرآن و اختلاف قرائات یکسان سازی مصاحف توحید مصاحف اختلاف متن قرآن اختلاف قرائت های موجود در قرآن مقاله اختلاف قرائات قرآن مقاله تحریف قرآن دانلود تحریف قرآن دانلود اختلاف قرائات قرآن پاسخگویی به شبهات قرآن پاسخگویی به تحریف قرآن


  این مطلب تا کنون 80 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 4 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160732
 • بازدید امروز :136974
 • بازدید داخلی :8874
 • کاربران حاضر :205
 • رباتهای جستجوگر:323
 • همه حاضرین :528

تگ های برتر